Centrum Techniki Rolniczej
Tel. +48 61 285 38 28
E-mail: ctr@goldoni.pl

Profesjonalne kosiarki bijakowe

Zanim kupisz


Szanowni Państwo w kilku poniższych zdaniach chcemy wyjaśnić Państwu jak odnaleźć właściwą dla siebie kosiarkę wśród wileu marek i modeli oferowanych przez rózne firmy w całym kraju.

 

Po piewsze jeśli oferowana Państwu maszyna cenowo jest tańsza o 40-60% ceny od innych maszyn o podobnych prarametrach to znaczy, że maszyna ta pochodzi z Chin. Bez względu jak się ona nazywa i co mówi jej sprzedawca. Zapewniamy, że maszyna ta powstał w całości w Chinach. Maszyna taka różni się przede wszystkim jakością stali z jakiej został wyprodukowana w stostunku do maszyn powstających w Europie. Często nie posiada dokumentów CE lub są one delikatnie mówiąc ''naciągane''. Chińszczyzna ma swoje miejsce na rynku ale zdanie klientów profesjonalych jest oczywiste i jednoznaczne w kwesti jakości tego typu sprzętu. Nie nadaje się on do codziennej pracy.

 

Po drugie, przy wyborze każdy użytkownik powinien zadać sobie pytanie jak często użytkuje maszynę i w jakich warunkach nią pracuje. Czy zna teren na jakim przychodzi mu użytkować maszynę ( czy chodzi o własne pole, czy świeżo wygrany przetarg na wykaszanie rowów wzdłuż jakiejś drogi powiatowej ). Czy maszynę ''odpala'' w kwietniu i ''gasi'' w październiku, czy kosi pod doatcje unijne 5h łąki raz do roku.

 

Po trzecie jaką trawę się kosi. Niską, średnią, czy wysoką. Wysokość częto ma duży wpływ na wybór. Słabe konstrukcje nie przerabiają dużej ilości materiału i wtedy przydaje się np. otwierana klapa tylnia, która pozwala trwie szybciej opuszczać bęben koszący i nie stanowi ona wtedy tak dużego obiążenia dla silnika. Wreszcie, czy na terenie roboczym znajdują się gałęzie, a jeśli tak to jakiej grubości.

 

Po czwarte. Należy pamiętać, że kosiarki bijakowe to dość mocożerne maszyny. Obciążają one w dość dużym stopniu silnik ciągnika, co powoduje, że źle dobrana mszyna możę przyczynić się w dłuższej perspektywie do szybszego zużycia tegoż silnika. Szerokość roboczą najbardziej determinuje oczywiście moc samego silnika ale nie może to być jedyne kryterium oceny. Ogromny wpływ mają na to również warunki w jakich ma pracować kosiarka.

 

Po piąte. Sercem kosiarki bijakowej jest wał koszący i jego noże. Przy zakupie należy zwrócić szczególną uwagę na średnicę tego wału oraz masę samej kosiarki. Te dwa elementy mówią o tym z jakich materiałów jest wykonana maszyna i do jakiego typu prac się nadaje. Noże są różne. W tanich kosiarkach noże są często kiepskiej jakości. Ze słabej jakości stopu. Takie noże zdecydowanie częściej się zużywają niż nóz wyokiej jakości. Noż (bijak) jest częścią eksploatacyjną. Częsta ich wymiana bardzo podwyższa koszty eksploatacji maszyny. Należy ten fakt mieć na uwadze.

 

Po szóste. Każdy model kosiarki posiada sporą liczbę opcji dodatkowych, które zawsze należy przemyśleć. Indywidualne, specyficzne warunki pracy lub długość tej pracy mogą wymagać np. konieczności zastosowania chłodnicy oleju, która chronić będzie maszynę przed przegrzaniem. Opcje dodatkowe są podyktowane doświadczeniem producenta i kilentów. Szeroka gama opcji często mówi o dużym doświadczeniu producenta. 

 

 

Proszę też zawsze pamiętać, że najtańsza maszyna w zakupie nigdy nie oznacza najtańszej eksploatacji. Np. zakup zbyt lekkiej maszyny, stworzonej ze stosunkowo cienkiej blachy, do wykaszania poboczy dróg, będzie powodować częste uszkodzenia przede wszystkim z uwagi na kamienie, pręty, czy inne twarde przeszkody znajdujące się często przy drodze.

 

Nasza firma posiada duże doświadczenie w kosiarkach bijakowych. Nasi pracownicy zawsze służą pomoca i poradą. Zawsze staramy sie dobrać odpowiedni sprzęt do wymagań klienta, jego możliwości finansowych i to do ciągnika lub koparki którymi dysponuje

 

Mając na uwadze, że zaufało nam już wiele przedsiębiorców, osób prywatnych i instytucji w całym kraju serdecznie zparaszamy do współpracy.